Друк

Музей

З виникненням незалежної Української держави посилюється усвідомлення необхідності відтворення духовних та національних святинь – втрачених пам'яток золотоверхої столиці. Цього вимагає й історична справедливість.

За два роки на території Михайлівського Золотоверхого монастиря були проведені безпрецендентні за своїми маштабами дослідження. Перед вченими постало завдання: визначити, в якому стані перебувають фундаменти і залишки стін, а також ретельно вивчити всю площу, яку займала церква. При швидких темпах, пов'язаних із відродженням Михайлівського Золотоверхого монастиря були проведені археологічні розкопки. Вони почались у 1992-1995 рр. і проводились Інститутом археології НАН України під керівництвом В. Харламова. Під час розкопків виявлено понад 300 поховань різного часу.

У червні 1998 р. було створено музей історії Михайлівського Золотоверхого монастиря. Його експозиція покликана зберігати для нащадків уроки і звершення унікального відбудовчого процесу – відновити зв'язок національної духовної культури минулих епох з сучасним світом.

В музеї, який розташований у дзвіниці та прилеглому корпусі (Варваринських келій), можна побачити і давній зовнішній вигляд собору, і будівельні матеріали, також фрагменти фресок, зразки смальти зі стін підлоги. Серед інших цінних надбань музею – знахідки з археологічних розкопок території Михайлівського Золотоверхого монастиря 1994-1999 рр. У центрі експозиції першого залу найсенсаційніша знахідка – шиферна різьблена плита зі святим вершником XI ст. Знаковим експонатом музею став мідний позолочений горильєф Архістратига Михаїла з чільного фронтону собору – довершений витвір київської школи металопластики XVII-XVIII ст., що чудом уцілів під час знищення пам'ятки. Його було знайдено в 1956 р. на смітєзвалищі недалеко Київського художнього училища проф. П. Жолтовським.

Величною окрасою експонату є срібні Царські врата 1811 р. з головного іконостасу храму. Вони були виготовлені за настоятельства Преосвящ. Іринея (Фальковського) за монастирський кошт.

 

У музеї також знаходяться портрети київських митрополитів, українських гетьманів, настоятелів та подвижників монастиря, стародруки та богослужбові видання XVIII та XIX ст., образотворчі матеріали, які засвідчують та демонструють неоціненний духовний, естетичний та інтелектуальний потенціал монастиря та Михайлівського Золотоверхого храму.

У музеї знаходяться разом із автентичними михайлівськими пам'ятками і предмети богослужіння: хрести, лампади, підсвічники, курильниці, хоругви, потири, твори іконопису, зразки священичого облачення XVIII-XIX ст. Великий інтерес в експозиції викликають унікальні фотографії демонтажу мозаїк Михайлівського собору, процесу його руйнування, фото вчених і діячів культури, які піднялися на захист духовного спадку Києва, матеріали воєнної і повоєнної “одіссеї” михайлівських скарбів.

Музей можна відвідати щоденно, крім понеділка, з 10.00 до 17.00.