Друк

Дев’ять століть святині

у .

Намісник Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря архієпископ Переяслав-Хмельницький Димитрій був призначений головою церковного ювілейного комітету та включений до числа членів відповідного державного комітету. Редакція «Українського Православ’я» звернулася до владики Димитрія з проханням розповісти про основні святкові заходи, які відбудуться з нагоди ювілею.

- Ваше Високопреосвященство! В якій стадії зараз перебуває підготовка до ювілею 900-ліття Золотоверхої обителі?

- Підготовка ведеться дуже інтенсивно. Вже відбулося установче засідання церковної ювілейної комісії, багато робочих зустрічей з окремими виконавцями тих чи інших заходів. Я постійно консультуюся зі Святійшийм Патріархом Філаретом – адже він є не тільки Предстоятелем нашої Церкви, але й Священноархімандритом нашої обителі. Я отримую від нього благословення на включення у святкову програму тих чи інших заходів. Відбулося також робоче засідання в рамках державного оргкомітету – ми намітили  заходи, в яких може взяти участь і Церква, і держава, узгодили орієнтовний графік основних урочистих подій.

Хоча здається, що є ще багато часу, але насправді це не так, бо запланована ціла низка заходів, а деякі з них вже на стадії завершення або виконані. Наприклад, було підготовлено і видано два види ювілейних настінних календарів – односторінковий та багатосторінковий. Видано ювілейний альбом, присвячений історії та відродженню обителі. Готується до друку наукова монографія про Золотоверхий викладача нашої Академії священика Віталія Клоса. До 20 березня завершується укладання ювілейного наукового збірника, присвяченого Михайлівському монастирю, його історії та сучасності. Цей збірник ми маємо намір представити на присвяченій ювілею науково-практичній конференції, що наприкінці травня пройде в стінах Київської православної богословської академії.

Вже затверджено концепцію та зроблено замовлення спеціальної ювілейної ікони, яка стане символом святкування. До кінця травня вона має бути написана і з неї ми зробимо літографічні копії, які будуть роздаватися віруючим під час головних святкових заходів. Розроблено та затверджено логотип ювілею. Одним словом робота іде.

- Владико, чи можна вже зараз сказати, коли і які ювілейні заходи відбудуться?

- Так, вже спланований графік заходів ювілею. 24-25 травня ми будемо святкувати Оновлення Михайлівського Золотоверхого монастиря. Це свято встановлене Священним Синодом з нагоди освячення у 2000-му році відновленого Золотоверхого Михайлівського собору. Відтоді ми святкуємо його щорічно в останню неділю травня, разом з Днем Києва.

Основні ж урочистості відбудуться 11-13 липня. Адже за літописом саме 11 липня 1108 року було закладено Золотоверху Михайлівську церкву. Цього року ці дні припадають дуже зручно – на п’ятницю, суботу та неділю.

11 липня ми плануємо відкрити виставку, присвячену історії Михайлівської обителі та її місцю в житті Української Церкви протягом дев’яти століть. Тоді ж, напередодні святкування пам’яті первоверховних апостолів Петра і Павла, ввечері у Володимирському соборі буде звершене Всенічне бдіння. Після цього у Національній опері заплановані ювілейна Академія і концерт.

Наступного дня, 12 липня, у Володимирському патріаршому кафедральному соборі буде звершено Божественну літургію, а потім відбудеться урочистий хресний хід до Михайлівського собору з великою святинею – мощами святої великомучениці Варвари. Бо саме у Михайлівському соборі ця святиня зберігалася протягом понад 800 років і уявити без неї урочистості – неможливо. Ввечері у Золотоверхому соборі перед ракою мощей Великомучениці буде відслужене Всенічне бдіння, після якого безперервно протягом всієї ночі буде читатися канон з акафістом святій Варварі. Храм буде відкритий і всі бажаючі зможуть протягом ночі взяти участь в спільній молитві.

Зранку в неділю, 13 липня, у Михайлівському соборі буде звершена Божественна літургія, а після її завершення відбудеться хресний хід навколо храму з мощами святої Варвари. Якщо дозволить погода і все добре складеться, то ми плануємо після богослужіння влаштувати для всіх паломників на території обителі святковий обід. А ввечері на Михайлівській площі має відбутися урочистий концерт.

- Владико, зі сказаного Вами можна зрозуміти, наскільки насиченими будуть ювілейні святкування. Мабуть Михайлівська обитель не пам’ятає заходів подібного масштабу.

- Можу одночасно погодитися і не погодитися. Відроджена п’ятнадцять років тому обитель дійсно не пам’ятає нічого подібного і таких урочистостей у нас ще не було. Але в історії монастиря вже відбувалися святкування такого масштабу – рівно сто років тому. Тоді відзначався ювілей 800-ліття обителі. Зберігся його детальний опис, збереглися фотографії. Всі ці документи історії підказали нам необхідність належного святкування цьогорічного ювілею і певною мірою вплинули на укладання його концепції.

- Дякуємо, владико, що знайшли час відповісти на наші питання, і бажаємо допомоги Божої у підготовці та проведенні справді величного ювілею!

- Спасибі за добрі побажання! Не багато монастирів України можуть похвалитися такою древньою і славною історію. Сподіваюся, що з допомогою Божою, під покровительством Архістратига Михаїла і святої Варвари ми гідно відзначимо ювілей.

 

«Українське Православ’я» 

 

Поширити у соцмережах: