Друк

БОГОСЛУЖІННЯ СВІТЛОГО ПОНЕДІЛКА

у .

У Світлий понеділок, 25 квітня 2022 року, Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній звершив Божественну літургію святителя Іоана Золотоустого у кафедральному Свято-Михайлівському Золотоверхому соборі.

Предстоятелю помісної Української Православної Церкви співслужили митрополит Сімферопольський і Кримський Климент, намісник Золотоверхої обителі архієпископ Вишгородський Агапіт, єпископ Луганський і Старобільський Лаврентій, всечесна братія монастиря та численне духовенство.

Під час богослужіння лунали молитовні прохання за воїнів, які захищають Україну, за владу і наш народ та за спокій душ усіх полеглих оборонців Батьківщини і мирних жителів.

Окрім того, Митрополит Епіфаній возніс молитву про звільнення України від нашестя чужинців.

Перший тиждень після Пасхи називається світлим, оскільки він ознаменований радістю перемоги Христа над смертю.  Загалом, святкування Великодня триває 39 днів, оскільки весь цей час Спаситель після свого Воскресіння перебував з апостолами та Богородицею, і завершується Вознесінням Господнім на 40-й день.

Від імені єпископату та духовенства вітальне слово виголосив архієпископ Агапіт:

«Ваше Блаженство! Дорогий наш Владико і Предстоятелю!

Христос Воскрес!

Попри всі жахливі випробування, які зараз терпить український народ, усі ми, віруючі люди неодмінно святкуємо Воскресіння Господа нашого Ісуса Христа — великий день Пасхи. І це дійсно так, бо вшанування головної події у справі спасіння людського роду не залежить від жодних зовнішніх умов. Чи то ми потерпали від загрози страшної хвороби, чи відчуваємо небезпеку і загрозу життю через хворобливі амбіції ворога — усе це набагато менш важливе перед торжеством, яке переважає час і простір, і стосується кожного, хоч би й хтось набрався сміливості заперечувати той факт, що Господь Ісус Христос, воскреснувши, дає можливість кожній людині ступити на дорогу у блаженну вічність, прямуючи за Ним.

Вітаємо Вас, Блаженнійший Владико, із торжеством, сила і важливість якого перебуває у прямому зв’язку із участю в церковному житті. Щоразу звершуючи пасхальне богослужіння і ми самі, і ті, хто моляться з нами, подумки переносимося в часи апостолів і, подібно до них, змінюємо страх та невпевненість перед майбуттям на тверде переконання, що Спаситель з нами.

Бажаємо Вам, Ваше Блаженство, уникнути звикання у святкуванні Великодня, бо хоча Пасху зустрічаємо щороку, але глибинний зміст цього свята новий і актуальний від віку.

Прекрасно сказав у повчанні про Воскресіння Христове преподобний Феодор Студит, який став зразком для наслідування в чернечому житті для багатьох поколінь воїнів Христових: «Чому ж ми з таким нетерпінням чекаємо Пасхи, яка приходить і йде? Чи не святкували ми її безліч разів і раніше? І ця прийде і піде — в цьому віці немає нічого постійного, але дні наші проходять як тінь, і життя біжить подібно до того, як скаче гонець. І так до тих пір, поки ми не досягнемо кінця життя.

Що ж, — запитає хтось, — хіба не потрібно радіти Великодню? — Ні, навпаки, давайте радіти йому набагато більше, але тому Великодню, який відбувається щодня. Що це за Великдень? — Очищення гріхів, розмʼякшення серця, сльози духовного пильнування, чиста совість, умертвіння земних членів: розпусти, нечистоти, пристрастей, недобрих бажань і всякого іншого зла. Хто удостоїться досягти всього цього, той святкує Великдень не один раз на рік, але кожного дня».

Щиро бажаємо Вам щодня залишатися в тому стані торжества, який дарує Пасха. Обставини цього тимчасового життя непостійні: людське життя виявляється залежним від багатьох чинників. Та духовний вимір земного шляху людини повністю збігається із плодами перемоги Христової.

Обставини нашого сьогодення з особливою гостротою зробили акцент на звичайних речах, які звично було сприймати як даність: мир, добробут, впевненість і навіть сам факт життя, дарованого Богом. Через підступну війну, котру розв’язав сусід, що виявився вовком у овечій шкурі, ми опинилися перед фактом того, що смерть може бути не чимось далеким, а нашою реальністю в один момент. Навряд чи знайдеться людина котра стверджуватиме, що зовсім не має у собі страху смерті. Але той, хто уповає на Господа і має основу цього уповання у воскресінні Христовому, долає страх завдяки погляду у блаженну вічність.

«Христос бачив, яка страшна смерть для людського роду, тому Сам зійшов, з милосердя Свого скуштував смерть, щоб і ми сміливіше зустрічали її. Тому від Христа і донині смерть для нас є один сон і розлучення душі з тілом до дня оновлення нашого», — повчає нас преподобний Єфрем Сірин. Саме час у дні святкування Пасхи побачити й прийняти плоди перемоги Христової над гріхом та смертю.

Бажаємо, Ваше Блаженство, щоб ці почуття стали головною окрасою Вашого Великодня. А оскільки погляди вірян спрямовані до Предстоятеля, який духовно прямує за Христом, то Ваш духовний поступ є загальним успіхом Церкви. Стоячи перед святим престолом у вівтарі Михайлівського Золотоверхого собору, Ви бачите зліва на стіні фреску із зображенням святителя Лева Великого, який сказав: «Від того, як ми чинимо сьогодні, залежить відмінність вічної відплати. Отже, треба померти для диявола, а жити для Бога; потрібно усунутися від несправедливості, щоб повстати для правди. Нехай спаде старе, щоб з’явилося нове. І оскільки, як каже Істина, ніхто не може двом господарям служити, тому нехай буде Господом не той, хто підштовхнув до падіння, але Той, Хто спорудив підвалини для слави». А з правого боку на нас дивиться мудрий церковний учитель святий Епіфаній Кіпрський, який коротко висловлює найважливіший девіз святкування Пасхи: «Господь воскрес на третій день, навчаючи нас поклонятися Тройці в Єдиниці. У Христі спасенні усі народи, хоча Він один був засуджений». Хай же ці мудрі настанови створюють у Вашому житті істинне пасхальне торжество.

Від імені усієї повноти нашої помісної Української Православної Церкви: архієреїв, духовенства, чернецтва та мирян прийміть, Ваше Блаженство найщиріші вітання з світлим святом Пасхи Христової!

Христос воскрес!»

У відповідь Предстоятель подякував за теплі слова привітань та сказав про необхідність бути воїнами Христовими, боротися і протидіяти гріху й злу та долати ті випробуванням, які випали на долю нашого народу.

Фото - Іван Котт
Пресслужба Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря

Поширити у соцмережах: