Духовна школа

Друк

Випуск у Київській православній богословській академії

У середу, 9 червня 2010 року, відбувся черговий випуск Київської православної богословської академії. Цього дня в Духовну школу з’їхалося багато батьків, родичів та друзів наших випускників для того, щоби розділити їхню радість.
Урочистості розпочалися Божественною Літургією, яку очолив Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет у співслужінні ректора Академії митрополита Переяслав-Хмельницького і Бориспільського Димитрія, доцента КПБА єпископа Васильківського Євстратія, доцента КПБА єпископа Вишгородського Епифанія, єпископа Феодосія, намісника Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря архимандрита Агапіта та священиків – викладачів та випускників закладу.

Під час богослужіння у академічному храмі святого апостола і євангелиста Іоана Богослова лунав спів студентів духовної школи, усі присутні ревно молилися, дякуючи Богу за минулий навчальний рік. На Літургії перед причастям проповідь сказав випускник 5-го курсу КПБА Михайло Омельян, а після заамвонної молитви духовне повчання виголосив Патріарх Філарет.

За Божественною Літургією Святійший Владика звершив дві хіротонії: священичу – над аспірантом КПБА, насельником монастиря ієродияконом Арсенієм (Пожарним), дияконську – над студентом 5-го курсу КПБА Ярославом Возняком. Богослужіння завершилося подячним молебнем та многоліттям.

Після богослужіння у навчальному корпусі Академії відбувся урочистий Акт і вручення дипломів. Владика Димитрій виголосив вступне слово, у якому закликав випускників бути добрими християнами та вірними служителями Святої Церкви:

«Ваша Святість! Ваші Преосвященства! Всечесні отці, викладачі, випускники! Дорогі братія і сестри!

В нашому житті час є невблаганним. Ще зовсім недавно наші випускники складали вступні іспити до Київської православної богословської академії. За них переживали їхні батьки. Промайнуло чотири, п’ять, для аспірантів аж вісім років – і наші переживання перетворилися у радість.

В наш час звідусіль несуться скарги на те, що значна частина молоді погано вихована. Батьки часто скаржаться на не зовсім добру вихованість своїх дітей. Цього не можна сказати про наших молодих випускників, а навпаки я хотів би подякувати батькам за те, що вони свого часу благослови цих юнаків на богословську науку, не перечили їм, а підтримали їхнє покликання і їхній вибір. Сьогодні вони – не просто випускники церковного, духовного, богословського закладу. Вони – випускники богословської академії Православної Української Церкви Київського Патріархату.

Майже половина випускників нашої академії йдуть на пастирське служіння або вже проходять його. Інші знову повернуться в ці святі стіни для того, щоб продовжити навчання в аспірантурі та магістратурі.

Перш за все хотілося б, щоб ви пам’ятали про обов’язки того великого служіння, до якого приготувала вас ця духовна школа. Перший із обов’язків пастиря – це учительство. Учительство або просвітництво може бути у двох напрямках – власне просвітництво в церковних недільних школах і проповідь серед пастви. Народ наш потребує такого просвітництва і ця проблема стане головною темою нашого Православного пастирсько-просвітницького форуму, який відбудеться у Києві 29 липня ц. р.

Не так давно був час, коли ця проблема зовсім не стояла перед пастирем. Для архієрея, керівника єпархією, необхідно було знайти священика-служителя і звершувача таїнств церковних. Проповідь як така в більшості випадків заборонялась державою, а про учительство і школу взагалі треба було забути. Той час минув. Сьогодні для Церкви необхідні пастирі освічені, справжні добрі пастирі, які здатні просвітити, ще раз «охрестити» словом, проповіддю цей народ.

Всі ми і ті, що йдуть або продовжують парафіяльне служіння, або ті, хто продовжить навчання у Київській православній богословській академії, повинні бути відповідальними. Відповідальність – одиниця виміру особистісної зрілості людини, висока, значна категорія для людей, які ставляться до життя як до великого Божого дару. Для нас визначенням духовності повинна бути відповідальність. Пастир відповідально повинен ставитись до своїх обов’язків. Так само викладач, студент, аспірант повинні відповідально ставитися до справи, яку вони покликані звершувати. Майбутній пастир не повинен бути байдужим до всього, щоб не постали потім перед нами слова із Біблії: «Що ще належало б зробити для виноградника Мого, чого Я не зробив йому? Чому, коли Я очікував, що він принесе добрі грона, він приніс дикі ягоди?» (Іс. 5:4).

Браття! Покладемо на себе благе ярмо в дні юності нашої, до чого закликає нас Ісус Христос. Поспішімо догодити Богові і достойно приготувати себе до великого служіння у священному сані, як говорив апостол Павло у посланні до Ефесян: «... благаю вас поводитися гідно звання, до якого ви покликані...» (Еф. 4:2).

Цього року Київську православну богословську академію закінчує 100 її випускників. Серед них у священному сані 38. Аспірантуру закінчило 8. Магістратуру 25 випускників стаціонару і 22 заочного сектору. Бакалаврат закінчило 22 випускники стаціонару і 23 заочного сектору. Один випускник магістратури не написав і не захистив магістерської роботи».


Після цього владика ректор оголосив про вручення дипломів випускникам аспірантури, магістратури та бакалаврату КПБА. Дипломи вручав Святійший Патріарх Філарет. На згадку про навчання випускники у священному сані отримали в подарунок служебники, а у мирському званні аспіранти – Біблію, магістри – Новий Завіт, бакалаври – молитовник українською мовою.

На урочистому випускному святі були присутні почесні гості: намісник Києво-Михайлівського Золотоверхого монастиря - архимандрит Агапіт, син першого Патріарха Київського і всієї України Мстислава – Ярослав Скрипник зі своєю дружиною Софією, деригент Роджер Макмерін, завідувач Богословського відділення КПБА при Філософсько-теологічному факультеті Чернівецького Національного університету ім. Юрія Федьковича протоієрей Микола Щербань.

До випускників зі словами батьківської настанови звернувся Святійший Патріарх Філарет, який розповів про стан міжцерковних стосунків у світі та закликав випускників бути добрими пастирями на ниві Господній.

«Пам’ятайте, що ви покликані служити Господу та Його Церкві! Я згадую ті часи, коли Церква була гнаною, держава забороняла вільно проповідувати, закривала храми. І тоді ми могли тільки мріяти про ті умови, які Церква має зараз – про свободу, про можливість вільно будувати храми, вільно служити і проповідувати, навчати вірі дітей і дорослих, готувати нових священиків.

У своєму служінні ви зіткнетеся з багатьма труднощами. Але завжди пам’ятайте, що якщо ви будете ревно служити Богу, Він допоможе вам їх подолати. Пам’ятайте, що Господь і у гірших умовах зберіг свою Церкву, і частіше нагадуйте собі слова апостола Павла: «Все можу  через Ісуса, який укріплює мене!».

Тут багато говорили про значення Патріарха для Церкви. Я хочу вам сказати, що Патріарх тільки очолює Церкву, а розбудовують її пастирі. Без повсякденної праці священиків, архієреїв, без активної допомоги мирян Патріарх сам не може нічого. І тому інколи навіть сльози радості навертаються, коли бачиш, як плідно працюють деякі священики, як вони розбудовують церковне життя – особливо коли порівнюєш з тим минулим часом полону Церкви.

Я бажаю всім випускникам  бути добрими пастирями, вірно служити Богові, пам’ятаючи, що ми живемо і працюємо не заради досягнення тимчасових благ, а заради Царства Небесного!»


Теплі побажання випускникам виголосили класні наставники протоієрей Ярослав Романчук (куратор аспірантури), протоієрей Володимир Тимощук (5 курс КПБА) та протоієрей Олександр Трофимлюк (4 курсу КПБА). Зі словами вітання і настанов до випускників звернувся професор академії, доктор богослів’я Дмитро Степовик.

В свою чергу від імені випускників зі словами подяки Святійшому Патріарху, ректору та професорсько-викладацькому складу звернулися старости кожного випускного курсу. Вони подякували за довгі роки навчання та невтомну працю над вихованням нових служителів Церкви Христової.

Закінчилися урочистості духовним концертом, який підготував академічний хор, та святковою трапезою.

Поширити у соцмережах: