Друк

НАМІСНИК МОНАСТИРЯ ВЗЯВ УЧАСТЬ У ВІДКРИТТІ ПАМ’ЯТНОЇ ДОШКИ З НАГОДИ 100-РІЧЧЯ БУДАЇВСЬКОГО ВОЛОСНОГО ЦЕРКОВНОГО СОБОРУ УАПЦ

у .

15 серпня 2021 року, з благословення Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, намісник Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря архієпископ Вишгородський Агапіт взяв участь у відкритті та освяченні пам’ятної дошки з нагоди 100-річчя Будаївського волосного церковного собору Української Автокефальної Православної Церкви у місті Боярка Київської області.

Після офіційного відкриття, Преосвященнійший владика у співслужінні духовентва Київської єпархії звершив заупокійну літію за учасниками церковного собору, а також звернувся до присутніх з вітальним словом.

Меморіальну дошку розміщено на центральному вході Боярського фахового коледжу Національного Університету Біоресурсів і Природокористування України.

Історична довідка:

У 1921 році була утворена Будаївська волосна церковна рада Української Автокефальної Православної Церкви, яка ставила собі за мету українізацію православних громад в Будаївській волості та остаточний вихід цих громад з підпорядкування Московського Патріархату та приєднання до УАПЦ.

Очолив Будаївську волосну церковну раду – селянин села Глеваха, український військовий та політичний діяч Марко Семенович Шляховий, членом волосної церковної ради став Мусій Антонович Федорченко.

На початку серпня 1921 року Будаївська волосна церковна рада УАПЦ на чолі з Марком Семеновичем Шляховим видала наказ про скликання Волосного церковного собору на неділю, 14 серпня 1921 року у День свята Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, а також день пам’яті мучеників Макавейських, який в народі називається свято Маковія.

Згідно наказу, Собор мав відбутися у будинку Боярського пасічного технікуму, а саме у двоповерховому цегляному будинку збудованому під час Першої світової війни заходами директора пасічної школи, видатного бджоляра Василя Федотовича Ващенка. Собор мав бути сформований за принципом: по 5 осіб від сільських церковних рад, по 3 – представників сільських рад волості, по 1 представнику від сільських комітетів незаможних селян, по 2 представники від сільських товариств "Просвіта", а також священики – духівники і настоятелі православних громад сіл волості.

Собор мав розпочатися о 12 годині дня. Перед відкриттям собору мала бути відслужена Літургія українською мовою. Літургію, очевидно, на Соборі очолив протоієрей Остап Федорович Дурдуківський – настоятель парафії УАПЦ у селі Глеваха.

Серед документів репресивної справи Марка Семеновича Шляхового є протокол Загальних зборів представництва парафій УАПЦ датований не 14 серпня, а 19 серпня.

Очевидно, з якихось причин Собор Будаївської волості перенесли на 5 днів.

Головувала на Будаївському волосному соборі УАПЦ президія: колишній Прем’єр-міністр УНР, активний учасник творення УАПЦ Володимир Мусійович Чехівський, голова Будаївського ревкому, повстансько - партизанський отаман "Кармелюк" - Марко Семенович Шляховий, Яцімірський Борис Михайлович і протоієрей Остап Дурдуківський, а також ймовірно ще один невідомий.

На Соборі заслухали повідомлення про творення парафій УАПЦ у селах Будаївської волості. Після доповідей з сіл волості свою доповідь про історію Української Православної Церкви проголосив Володимир Чехівський. Собор Української Православної Церкви Будаївської волості ухвалив рішення:

1. Учасники Собору зобов’язались активно поширювати ідею незалежної Української Православної Церкви і української мови в богослужінні.

2. У тих селах волості, де ще не перейшли на українську мову богослужіння, утворити гуртки, які б проводили роботу з українізації у селах.

3. Будь-якими способами здобути єпископа для Української Православної Церкви.

4. Збирати пожертви для утримання єпископа.

5. Всім парафіянам, всім членам Церковних Рад допомогти Всеукраїнській Православній Церквоній Раді скликати Всеукраїнський православний церковний собор.

Фото - Іван Котт 

Пресслужба Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря

Поширити у соцмережах: