Друк

Богоявлення Господнє

у .

Коли ж Сам Господь прийшов до нього, щоб також хреститися, Іоанн говорив Йому: ''Мені потрібно хреститися від Тебе, і чи Ти приходиш до мене?'' Але Христос наполіг на цьому – не тому, що Сам мав потребу в Хрещенні, але для того, щоб ''виконати| всяку правду – тобто виконати закон, ''водами омити людський гріх, освятити водне єство і подати всім нам образ і приклад Хрещення. Хрещення Господнє іменується також Богоявленням, тому що при цій події світу явлены були всі три Особи Святої Трійці: Бог Син хрестився в Йордані, Бог Отець свідчив про Нього голосом з Небес: ''Ти Син Мій улюблений, в Якому Моє благовоління" (Мк.1,11), і Бог Дух Святий зійшов з небес на Христа у вигляді голуба.

За стародавньою традицією цього дня на Русі після святкової Літургії здійснювалися хресні ходи до ріки, водоймища і джерела із здійсненням чину великого освячення води.

У древній Церкві був звичай хрестити тих, що готувалися до хрещення в навечіря Богоявлення, оскільки Хрещення і є духовним відродженням людей.

Початок свята Богоявлення походить від апостольських часів. Про нього згадується в Апостольських постановах. Від II століття збереглося свідоцтво святителя Климента Олександрійського про святкування Хрещення Господнього і звершуваним перед цим святом всенічного бдіння.

У III столітті на свято Богоявлення відомі бесіди при Богослужінні святого мученика Іполита і святого Григорія Чудотворца. У подальші сторіччя - з IV по IX століття - всі видатніі отці Церкви - Григорій Богослов, Іоанн| Златоуст, Амвросій Медіоланський, Іоанн Дамаскин проводили особливі бесіди про свято Богоявлення. Преподобні Йосиф Студит, Феофан і Візантій написали багато співів на це свято, які співаються і зараз за Богослужінням. Преподобний Іоанн Дамаскин говорив, що Господь хрестився не тому, що Сам мав потребу|нужду| в очищенні, але щоб, "водами погребсти людський гріх", виконати закон, відкрити таїнство Святої Трійці і, нарешті, освятити "водне єство" і подати нам образ і приклад Хрещення.

Свята Церква в святі Хрещення Господнього затверджує нашу віру у високу, незбагненну розумом таємницю Трьох Осіб Єдиного Бога і навчає нас рівночесно сповідувати і прославляти Святу Тройцю Єдиносущну і Нероздільну; викриває і руйнує помилки древніх псевдоучителів, що намагалися думкою і словом людським обійняти Творця світу. Церква показує необхідність Хрещення для віруючих у Христа, вселяє нам відчуття глибокої вдячності до Просвітителя і Очищувача нашого гріховного єства. Вона вчить, що наше спасіння і очищення від гріхів можливо лише силою благодаті Святого Духа і тому необхідно гідно зберігати ці благодатні дари святого Хрещення для збереження в чистоті того дорогоцінного одягу, про який говорить нам свято Хрещення: "всі, що у Христа хрестилися|, у Христа зодягнулися|" (Гал. 3, 27)

Традиції і правила нашої Церкви

День, який передує великому двунадесятому святу Хрещення Господнього (19 січня), іменується Водохресним святвечором. Так само, як і святвечір Різдвяний, це – день строгого посту, яким закінчуються святки, – святкові дні після Різдва Христового. Цього дня здійснюється Літургія святителя Василя Великого, читаються паремії – уривки зі Старого Завіту, в них прообразно мовиться про Святе Хрещення, про таємничі властивості води, через яку сповіщається людям благодать Божа. Так само, як і в саме свято Хрещення, в храмах здійснюється особливий чин – велике освячення води. Вода, освячена в ці дні, іменується водохресною або великою агыасмою і володіє особливими благодатними властивостями освячувати матеріальні предмети і лікувати духовні і фізичні недуги. У православних віруючих існує благочестивий звичай щорічно, набравши водохресної води, окроплювати нею свої житла. Таким чином, ми просимо благословення Божого для своєї домівки, допомоги собі в благочестивому і богоугодному житті, а також очищаємо своє житло від дій бісівських сил – ворогів нашого спасіння. Водохресну воду слід благоговійно зберігати протягом всього року і відноситися до неї, як до великої святині. Святитель Іоанн Златоуст говорить: "Нині світ освячуєтьтя у всіх частинах своїх: радіє перш за все небо, передаючи голос, що сходить з небес, Божий, освячується польотом Духа Святого повітря, освячується єство води, як би привчаючись омивати разом з тілами і душі, і все творіння земне тріумфує. Один тільки диавол плаче, бачивши святу купіль, приготовану для потоплення його могутності.

Поширити у соцмережах: