Статті

Друк

Священноархимандрит

mytr epifanios 200x300Блаженніший митрополит Київський і всієї України Епіфаній (світське ім’я – Думенко Сергій Петрович, народився 3 лютого 1979 року в селі Волково Іванівського району Одеської області) – Предстоятель Православної Церкви України.

Священнослужіння

21 грудня 2007 року пострижений у чернецтво з іменем Епіфаній (на честь святителя Епіфанія Кіпрського) у Свято-Михайлівському Золотоверхому монастирі міста Києва. Постриг здійснив архієпископ Переяслав-Хмельницький Димитрій (Рудюк).

6 січня 2008 року рукополокладений у сан ієродиякона у Свято-Володимирському патріаршому кафедральному соборі міста Києва. Хіротонію здійснив Святіший Патріарх Київський і всієї України Філарет.

20 січня 2008 року рукополокладений у сан ієромонаха у Свято-Володимирському патріаршому кафедральному соборі міста Києва. Хіротонію здійснив Святіший Патріарх Київський і всієї України Філарет.

16 березня 2008 року піднесений до сану архімандрита.

21 жовтня 2009 року обраний на єпископа Вишгородського, вікарія Київської єпархії.

15 листопада 2009 року рукополокладений у сан єпископа у Свято-Володимирському патріаршому кафедральному соборі міста Києва. Хіротонію здійснили Святіший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, митрополит Переяслав-Хмельницький і Бориспільський Димитрій (Рудюк), архієпископ Білоцерківський Олександр (Решетняк), архієпископ Луцький і Волинський Михаїл (Зінкевич), єпископ Харківський і Богодухівський Лаврентій (Мигович), єпископ Вінницький і Брацлавський Онуфрій (Хаврук), єпископ Чернігівський і Ніжинський Іларіон (Процик), єпископ Васильківський Євстратій (Зоря).

23 січня 2012 року піднесений до сану архієпископа.

28 червня 2013 року піднесений до сану митрополита.

Освіта

У 1996 році закінчив Старожадівську середню школу І – ІІІ ступенів Сторожинецького району Чернівецької області.

У 1999 році закінчив Київську духовну семінарію, а в 2003 році – Київську духовну академію.

У 2006 – 2007 роках навчався на філософському факультеті в Афінському національному університеті (Греція).

Наукові ступені

Кандидат наук із богослів’я (2003 р.), дисертація – «Формування церковно-канонічних збірників у донікейський період та їх характеристика».

Доктор наук із богослів’я (2012 р.) , дисертація – «Вчення Православної Церкви про спасіння в контексті неперервності святоотцівського передання».

Вчені звання

Доцент (2008 р.).

Професор (2013 р.).

Духовне служіння

В УПЦ Київського Патріархату:

Із 1 липня 2003 року по 31 грудня 2005 року – секретар-референт і прес-секретар Рівненського єпархіального управління, особистий секретар митрополита Рівненського і Острозького Даниїла (Чокалюка), викладач і старший помічник інспектора Рівненської духовної семінарії. 

Із 2007 року по 2010 рік – викладач і завідувач кафедри філології Київської православної богословської академії.

Із 20 березня 2008 року – намісник Свято-Михайлівського Видубицького чоловічого монастиря міста Києва.

Із 30 травня 2008 року по 27 липня 2010 року – керуючий справами Київської патріархії УПЦ Київського Патріархату.

Із 27 липня 2010 року – ректор Київської православної богословської академії.

Із 27 липня 2010 року – керуючий Переяслав-Хмельницькою єпархією.

Із 20 жовтня 2012 року – голова Синодального управління у справах духовної освіти.

Із 28 червня 2013 року по 15 грудня 2018 року – Патріарший намісник, перший постійний член Священного синоду УПЦ Київського Патріархату.

У Православній Церкві України:

15 грудня 2018 року на Об’єднавчому соборі обраний Предстоятелем Православної Церкви України з титулом Блаженніший митрополит Київський і всієї України.

6 січня 2019 року з рук Всесвятішого Вселенського Патріарха Варфоломія отримав Томос про автокефалію Православної Церкви України під час Божественної літургії в кафедральному соборі на честь святого Георгія Переможця на Фанарі, яка засвідчила євхаристійну єдність Української та Константинопольської Православних Церков.

Нагороди

Державні:

орден «За заслуги» III ступеня (2008 р.);

подяка Прем’єр-міністра України (2009 р.);

почесна грамота Кабінету Міністрів України (2010 р.);

орден «За заслуги» II ступеня (2015 р.);

грамота Верховної Ради України (2017 р.).

Церковні:

орден святого рівноапостольного князя Володимира Великого ІІІ ступеня (2009 р.), ІІ ступеня (2016 р.), І ступеня (2018 р.);

орден святого архістратига Божого Михаїла (2010 р.);

орден святого хреста Чорногорської Православної Церкви (2011 р.);

орден Христа Спасителя (2015 р.).